Sık Sorulan Sorular

SIK SORULAN SARULAR

 • Stajyer Ehliyeti Nedir?
  Stajyer ehliyet, stajyer sürücülerinin iki yıl boyunca kullandıkları ehliyetlere verilen isimdir. Stajyer ehliyet ile iki yıl boyunca aday 75 ceza puanı almaması gerekir. Eğer 75 ceza puanını dolduran aday ehliyetine el konulduğu gibi psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekir. Bu testten başarılı olan aday tekrar sürücü kursuna giderek başvuru yapması gerekir. Eğer iki yıl içinde 75 ceza puanını doldurmayan adaylar stajyerlik süresini başarıyla tamamlamış olurlar.
 • Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
  18 yaşını dolduran her aday ehliyet için başvuru yapabilmektedir. Başvuru sırasında iki adet biometrik fotoğraf, sabıka kaydı, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, sağlık raporu, ikametgâh belgesi, öğrenim durumunuzu belirten diploma, eğer bir üst sınıf sürücü belgesine başvuru yapacaksanız mevcut da bulunan sürücü belgesi fotokopisinin yanınızda bulunması gerekmektedir
 • Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?
  Aile hekiminize başvuru yaparak ücretsiz sağlık raporu alabileceğiniz gibi devlet hastanelerinden ya da ücret ödeyerek özel hastanelerden de sağlık raporu alabilirsiniz.
 • Ehliyet Sınavında Kaç Soru Vardır?
  Ehliyet sınavında toplam 50 soru vardır. Bunlardan 12 tanesi ilk yardım konusundan, 23 tanesi trafik ve çevre konusundan, 9 tanesi araç tekniği konusundan, 6 tanesi de trafik adabı konularından çıkmaktadır.
 • Direksiyon Sınavında Nelere Dikkat Etmeliyim?
  Arabaya bindiğinizde koltuk ve aynaları kendinize göre ayarlamalısınız. Emniyet kemerini takmalısınız. Araç kalkış anında sinyal vermelisiniz. Yine sağa ve sola dönüşlerde hız düşürülmeli ve sinyalinizi döneceğiniz tarafa vermelisiniz. Trafik işaret ve levhalarına uymalısınız. Yokuş aşağı vitesi asla boşa almamalı, uygun vites de inmelisiniz. Virajlarda kesinlikle durulmamalı, uygun yer bulunduğunda hızın düşürülmesi ve sinyal lambası yakılması gerekmektedir.
 • Ehliyet Sınavında Geçme Notu Nedir?
  Elektronik olarak yapılan ehliyet sınavında başarılı olabilmek için en az 35 tane soruyu doğru cevaplamanız gerekmektedir. Bu da 100 üzerinden en az 70 puan almanız gerekecektir.
 • Derslere Katılım Zorunlumudur?
  Sürücü kursu tarafından verilen derslere katılım zorunludur. Dersler de uzman eğitimciler ile trafik kuralları, ilkyardım, trafik adabı ve aracın tanınması dersleri verilmektedir. Derse katılmayan adayların tespit edilmesi durumunda sürücü sınava alınmaması için gerekli işlem yapılır.
 • Sınavları Geçtiğimde Ehliyetimi Nasıl ve Ne Zaman Alırım?
  Sınavlardan başarılı olan adaylar sürücü kursu tarafından verilen ve iki yıl geçerli olan ehliyet sertifikası ile ehliyetinizi alabilirsiniz. Sertifika ehliyet yerine geçmediği gibi trafik de onu kullanmanız durumunda ceza ile karşılaşabilirsiniz. Alacağınız sertifika ile sürücü dosyanızı alarak ehliyet randevusu almanız gerekmektedir. Randevuya gitmeden önce katkı payı, harç ücreti ve kart ücretini yatırmanız gerekmektedir. Bütün evraklar hazır olduğunda nüfus müdürlüğünden sürücü belgesini alabilirsiniz.
 • Direksiyon Eğitimi İçin Ek Dersler Var Mı?
  Kişinin tek başına araç kullanabilmesi için 10-14 saat arası ders verilmektedir. Aday tarafından istendiği takdirde ek dersler de alması sağlanmaktadır. Yapılan sınavlarda başarısız olma durumunda ek ders talep edilebilir.
 • Manuel ders mi, Otomatik ders mi ?
  Bu konuyu da şu şekilde açıklayabiliriz. Genel anlamda ne tür bir araç sürmeniz gerekliliği ile alakalıdır. Özellikle İstanbul gibi yoğun bir kentte yaşıyorsanız, tabii ki otomatik vites araba kullanmak her daim daha kolay ve avantajlıdır. Çünkü devamlı vites ile uğraşmak istemeyen kullanıcılar, otomatik vites araba kullanarak da daha kolay ve basit bir şekilde araç sürmeyi öğrenebilirler.
 • Sürücü belgemi almadan sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim?
  Hayır. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz.
 • Sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var?
  Sınavdan başarısız olduktan sonra 3 defa toplam ise 4 sınav hakkınız var.
2020 Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: Limon Ağacı